В момента, в който затворих едната, подхванах другата и почти не я оставих, до края. Сама бях учудена, как книга с да не кажа никакви художествени достойнства ме грабна с такава сила. Предимството на " Бялата масайка" е в необичайната история, във факта, че събитията са истински, преживени от авторката и разказани без никакви претенции за литература, но много лично и откровено.
Младата швейцарка Хофман отива на пътешествие в Кения с годеника си. Въпреки, че годеникът и не споделя нейният възторг от африканския континент, нещата са наред, докато на един ферибот Корине вижда войн масай и живота и се преобръща.
След четири години живот с Лкетинга, Корине заминава от Кения с едногоодишната си дъщеря с намерението никога повече да не се върне.
Освен историята, интереса ми задържаха реакциите на Корине на начина на живот на масаите и това, как една европейка, свикнала на уредено и комфортно същствуване се спрявя в толкова различна среда. На някои моменти направо шапка и свалях за упоритостта в опитите и да направи живота си по-лесен и удобен.
Макар и избрала Африка заради коренно различните условия през целия си престой на черния континент Корине Хофман се опитва да доближи битието си до европейското. Купува си кола, ходи с нея за провизии, отваря магазин в Басалой и при първа възможност заменя новопостроената манята с къща, все неща, които жените самбуру не правят.
Когато след четири години усилия и въпреки общото им дете връзката на Корине и Лкетинга се разпада, тя вижда причината за това най-вече в ревността на своя масай.
Едно от нещата, които се опитвах да разбера през цялото време, докато четях историята на "бялата масайка" е какво подтиква една жена да се набърка в толкова оплетена и понякога опасна за здравето и живота ситуация. Виждала съм войн масай само на снимка. На горните снимки, ако трябва да съм точна. Предполагам, че за някого полу голите им силни тела и гордата осанка са привлекателни, но не мога да повярвам, че само това е достатъчно за да преобърнеш животът си на сто и осемдесет градуса. Мисля, че голяма роля в това Корине да " хукне през глава" след Лкетинга и да иска да му бъде спътница и съпруга, играе пълната липсата на познания за масаите. Преди да срещне своя самбуру тя не знае нищо за обичаите, религията и начина им на живот. И макар сравнително леко да приема факта, че не може да сготви на съпруга си или да се храни с него / жена не само не трябва да докосва храната на войните, а дори не трябва да я вижда/, позирам, че ако знаеше, че трябва да бъде обрязана преди сватбата си /от което неочаквано самият Лкетинга я измъква/ изборът и щеше да е съвсем различен.
Корине Хофман избира Африка, Басалой и Лкетинга, но през цялото време се опитва да ги приближи до предишните условия в които е живяла. Тя се влюбва в колоритния африкански войн, но точно поведението му на такъв става основна причина за тяхната раздяла. Разпадането на връзката им е повече от логично и макар още в началото да знаех, че Хофман се връща в родната си Швейцария жива и здрава, въздъхнах с облекчение в края на книгата, когато това се случи.
Докато обмислях и пишех това си дадох сметка, че макар подплатена с доза екзотика, историята е колкото история за живота на една бяла жена в Африка, толкова и разказ за връзките, без значение къде се случват. Влюбваме се, избираме и искаме хората край себе си, заради тяхната уникалност, заради специалната им страна, а после забравили, че точно това ги е направило важни за нас се опитваме да ги дялкаме и поправяме. В резултат или трябва да се разделим с човека или да получим " бял масай", което и в двата случая е кофти край на доброто начало.
* Всички снимки са от пътуването, за което споменах в началото. Още снимки и самият пътепис могат да се видят тук. Горещо препоръчвам!
не знаех за тази история. не знаем почти нищо за тези хора, наистина. хареса ми смелостта на тази жена, за която разказваш, да послуша себе си и да се съгласи да живее в онези условия. поздрави!
ОтговорИзтриванеНаистина е била много смела. Не приема "не" за отговор, дори и от лошия случай.
ОтговорИзтриванеВ момента за втори път чета книгата.Прочетох и "С любовта на лъвица"-същата история,но преживяна от германка в Кения.Разликата е в това,че тя и до днес е там.Живея с мечтата да отида там и тези истории допълнително ме омагьосват.Предполагам,че ще се влюбя в страната и бих останала,но живеейки в "човешки" условия.Тези жени никога няма да ги разбера!
ОтговорИзтриванеТова е лудост, представена като здрав разум. Имала е късмет да се спаси, някой нямат силата и това ги убива. Като историята на момчето, умряло сред дивата природа от едноименния филм.
ОтговорИзтриванеЛудост е силна дума, а всеки е свободен да прави каквото пожелае ако не вреди на останалите, включително и да избере начина по който да свърши живота му.
ОтговорИзтриване