Преди месеци, когато книгата излезе на пазара няколко пъти я заглеждах, но все я подминавах.
Едно, че пространството в библиотеката ми е крайна величина и второ, заглавието ми звучеше някак по коелювски, което е обратното на препоръка за включване в елитните редици на книгите у дома. За това се зарадвах, когато разбрах, че книгата е придобила екранен аналог. Така на цената само на няколко MB трафик мога да опазя и без това трайно намаляващото място в библиотеката, намаляващия по същия начин месечен бюджет и да разбера за какво аджеба иде реч. Дръпнах
Eat Pray Love, който се оказа с изненадващо прилични субтитри и в първата свободна вчер се настаних пред " малкия екран".
Джулия Робъртс ми е любимка от времето на
My Best Friend Wedding и
Erin Brockovich . Отива и да е нещастна, леко невротична и объркана. И да е по-възрастна много и отива.
Героинята и Елизабет Гилбърт осъзнава, че вече не е свързана със съпруга си и живота и яко е зациклил. Като една истинска жена преминава през това с ревове, дълги нещастни дни на терзание, какво да направи и на края, о, изненада, си намира друг мъж. Е, както в повечето случаи се оказва, че и новият мъж, колкото и да е млад и сладък, йога и
James Franco не е решението, защото решенията са в нас, не в другите. След нова порция рев на Лиз най-после и просветва, грабва си багажа и драсва за Европа, с намерение да отиде в Италия, за да учи италиански, да си припомни как да се наслаждава на храната и като цяло да си възвърне вкуса към живота. Което й се получава доста добре и нашата американка изкарва няколко чудесни месеца заобиколена от чудесни хора, опитвайки чудесната италианска храна и научавайки, че италианския се говори най-вече с ръце, а най-използваната дума в него е "безделие".
|
Ех, сладур, ех, Франко! |
|
Лиз, точно преди да захапе това сочно парче пица:
" Не ми пука, дали ще напълнея. Приключих с вината.
Ето, какво ще направим - ще изядем пицата и после ще отидем на мач.
А утре ще излезем на разходка и ще си купим по-големи панталони." |
След Италия Елизабет се отправя към ашрама на гуру Гита в Индия, където се опитва да намери духовната си страна и мир, така както е намерила емоционалната в Италия. Нещата, разбира се не са толкова лесни, както да хапваш пица и да ръкомахаш докато нахокаш италианеца ощипал те по задника на улицата. Очакванията на Елизабет да срещне своя гуру не се удовлетворяват. Оказва се, че гуру Гита в същност не е в ашрама в Индия, а в този в Ню Йорк, от където Елизабет тръгва.
И докато се опитва неуспешно да медитира и да се моли в "духовното и пътуване" й помага друг гост на ашрама Ричард от Тексас. Докато разговарят и споделят добрия и горчивия си опит двамата намират начин да стигнат до прошка от най-важния човек в живота - самия себе си.
|
Тази жена има най-широката усмивка на света. Или най-голямата уста... |
Последна точка от плана ма Лиз Гилбърт е Бали. Там тя отива при шамана Кетут Лиер, за да го научи на английски, а той от своя страна да я научи да се ....усмихва. Напътствията на шамана са много прости. Медитираш, наслаждаваш се на Бали, а в края на деня правиш друга много проста медитация седиш безмълвно и се усмихваш. И нашата мацка се наслаждава и се усмихва. И кара колело и учи шаман Кетут на англиски.
|
Ще взема да сложа кошница и на моето колело. |
На всяко от местата, където отива Елизабет открива по нещо от и за себе си. Отивайки от едно място, към следващото в плана си, тя отново и отново се оказва в първоначалната позиция на объркана и изгубена жена. Стъпките и не са " следващото" стъпало, а различни части от една цяла картина. В тая картина накрая успява да се намести даже и
Javier Bardem .
|
Къде ми е иконката с разтуптяното сърце !?! | |
Саундтрака на филма е много приятен. Музиката беше тематична за всяко от местата през които героинята преминава по пътя си. Някои мелодии толкова ми харесаха, че ги пуснах и
тук. От гледките във филма, душата ми на пътешественик трепкаше доволна. Добро настроение ми създаоха точно хубавия саундтрак и красивите градски и природни картини. Колкото до историята
, наистина ми звучи по коелювски. Това "намиране на себе си" започна да става банално и да се изтърква. Дори и да намериш сто думи да наречеше с тях едно нещо, то пак ще си остане едно нещо. А и ми е много интересно, как някой, който няма средства ще се "намери" обикаляйки света. В един момент самата Лиз, уж изгубва всичките си спестявания / освен ако това не е било метафора, която не съм разбрала/ но това по никакъв начин не попречва да продължи пътуването си.
Докато пишех, попаднах в нета на няколко страници от книгата. Освен, че текста ми се видя тромав, този абзац : " Има теория, че ако достатъчно искрено се стремиш към гуру, ще го намериш. Вселената ще се промени, молекулите на съдбата ще се организират и пътя ти скоро ще се пресече с пътя на учителя..." Много ама много ми напомня на един друг: "Когато силно искаш нещо, цялата Вселена ти съдейства, за да постигнеш желанието си."
Намерих и една очаквано интересна дискусия
тук.
Та така де, за книгата филма и острия ми нюх кое какво е.
П.П. Ето значи как се кара колело, когато снимаш филм.
Когато чух за този филм, когато излизаше, също не обърнах голямо внимание на него. Странно...когато разлиствах каталог за филми, рейтингът на този поне тук-в България не беше особено голям. Въпреки това, едва вчера по една случайност си го свалих и гледах и трябва да отбележа, че е филм, който си заслужава. Сюжетът му, природата, храната, пътешествието на главната героиня...всичко това-с цел, духовното търсене и намиране на себе си...почувствах се сякаш аз бях главната героиня. Такъв вид търсене, уви, много рядко се среща днес, а може би точно от духовно намиране имаме нужда, сега в 21век. Ще ми бъде интересно да прочета и книгата. :)))
ОтговорИзтриване